język polskijęzyk angielskijęzyk niemieckijęzyk hiszpańskijęzyk włoskijęzyk francuskijęzyk rosyjskijęzyk ukraiński

EKOBUDOWA

Na czym polega budownictwo ekologiczne?



Z roku na rok coraz więcej osób ceni dobro ziemi i środowiska naturalnego. Rodzi się koncepcja nie tylko życia w stylu eko, ale także funkcjonowania w eko-domu. Domy ekologiczne budowane są z minimalną ingerencją w środowisko naturalne. Oczywiście dotyczy to nie tylko eksploracji obiektu, ale także jego konstrukcji i użytych materiałów. Zielone budynki (lub budynki zrównoważone) opierają się na trzech głównych założeniach: zrównoważonym środowisku, oszczędnym wykorzystaniu materiałów oraz potencjalnym komforcie mieszkańców i poprawie jakości życia. Co więcej, ekologia w architekturze to nie tylko samo budowanie. Przy wyborze materiałów i metod ekstrakcji należy wziąć pod uwagę środowisko. Zazielenienie budynku i jego otoczenia jest również częścią koncepcji zrównoważonego budownictwa. Dokładnie środowisko. Jeśli chcesz pozostać wiernym idei budownictwa ekologicznego, musisz wybrać odpowiedni plac budowy. Konstrukcja jest dobrze wkomponowana w krajobraz i nie powinna kolidować z jego naturalną estetyką.  Zatem jakich technologii użyć oraz materiałów przy budowie domu przyszłości?

Technologie, jakie są używane w eko budownictwie:

  • eko budownictwo z drewnianych bali,

  • eko budownictwo szkieletowe (dom szkieletowy),

  • eko budownictwo z gliny,

  • budowa domu pasywnego,

  • panele słoneczne,

  • drewniane stropy,

  • drewniane dachy,

  • fotowoltaika,

  • rekuperacja,

  • pompa ciepła.

Przykładowe materiały jakich używane są do budowy domów ekologicznych:

  • drewno,

  • kamień,

  • cegła,

  • tynk mineralny,

  • tynk gliniany,

  • drewno elewacyjne,

  • płyta magnezowa,

  • eko kostka,

  • fibra,

  • celuloza,

  • glina lekka,

  • beton konopny,

  • keramzytobeton.

Dom ekologiczny powinien być domem zużywającym mniej energii. Do ogrzewania budynku wykorzystywane są odnawialne źródła energii, takie jak drewno, biomasa, pelety, węgiel drzewny oraz ekogroszek.

Należy podkreślić możliwość zastosowania dodatkowych obiegów w obiektach wodnych, w których woda deszczowa jest gromadzona w odpowiednich zbiornikach na wodę deszczową na terenie obiektu.

Ciekawym rozwiązaniem jest biologiczna przydomowa oczyszczalnia ścieków z kulturą bakteryjną, która oczyszcza ścieki, czy nowoczesna hydroponiczna oczyszczalnia ścieków, która w naszym klimacie nie jest jeszcze do końca wydajna.

Zainstalowanie paneli słonecznych na dachach poprawi ogrzewanie domów oraz pozwoli na szybkie podgrzewanie wody użytkowej. Aby oszczędzać energię, instalowane są panele fotowoltaiczne lub mieszane solarno-fotowoltaiczne.

Najczęściej spotykane są domy budowane w technologii szkieletowej z wykorzystaniem prefabrykatów (ok. 30% dzisiejszych budynków buduje się z prefabrykatów). Pozwala to na szybki montaż, co oznacza, że inwestycja budowlana może potrwać zaledwie 3 miesiące.

Energooszczędność budynku należy wziąć pod uwagę już na etapie projektowania. Ważne jest określenie lokalizacji budynku na działce, kształtu budynku, zamierzonego układu pomieszczeń, a także izolacji okien i drzwi, systemu ogrzewania, wentylacji oraz ściany działowe budynku. Wszystko po to, aby zmniejszyć straty ciepła i sprawić, aby koszty wykorzystywania były mniejsze.

Projekty o specyfikacji ekologicznej i energooszczędnej cechują się odpowiednim położeniem płyt fundamentowych, instalacji ogrzewania podłogowego czy rekuperacji. Większość domów jednorodzinnym ekologicznych budowana jest w sposób pozwalający na czerpanie korzyści z zewnątrz.

Redukcja kosztów utrzymania zielonych budynków może osiągnąć 25-50% zużycia energii i 40% zużycia wody. Ponadto, zgodnie z badaniem Unii Europejskiej, obiekty zbudowane z materiałów przyjaznych dla środowiska sprzyjają zdrowiu użytkowników.

Warto zwrócić uwagę na trwałość i wykonane z surowców pochodzenia naturalnego oraz czy nadają się do ponownego wykorzystania lub recyklingu. Sprawdzić jakie pozytywnie cechy wpływają na użyteczność budynku. Poza dobrymi parametrami termicznymi izolacja powinna charakteryzować się również wysoką izolacyjnością akustyczną oraz bezpieczeństwem podczas użytkowania. Wśród nich wyróżnia się na przykład wełna mineralna, która jest nie tylko naturalna, ale i trwała. Posiadają doskonałe właściwości termoizolacyjne (zarówno termiczne jak i akustyczne). I bardzo ważna z ekologicznego punktu widzenia jest możliwość recyklingu izolacji z wełny kamiennej w celu stworzenia nowych produktów o tych samych parametrach.

Aby zapobiec strat ciepła warto zapewnić odpowiednie ocieplenie ścian, podłóg i stropów, jak i zainstalowanie spełniających normy okien i drzwi oraz systemów odzyskiwania ciepła. Powinniśmy także unikać skomplikowanych kształtów budynków, zbyt dużej ilości okien od strony północnej, a bryłę posadowić na działce tak, by umożliwić jej pozyskiwanie ciepła w sposób bierne.

Coraz bardziej popularne wykorzystanie energii odnawialnej może zapewnić budynkom nie tylko wysoką efektywność energetyczną, ale także pełną autonomię. Dzisiaj energia słoneczna, systemy fotowoltaiczne, biomasa czy energia geotermalna pomagają ogrzewać wodę oraz wodę. Systemy wentylacji mechanicznej z rekuperacją, czyli z ponownym wykorzystaniem ciepła, może zminimalizować zużycie energii na ogrzewanie powietrza wentylacyjnego w zimie.

Materiały, z których składa się budynek, odgrywają również rolę w koncepcji ekologicznego domu. Jego pozyskiwanie, użytkowanie i przetwarzanie powinno minimalizować szkody dla środowiska. Przydatnym kryterium oceny domu ekologicznego jest tak zwana szara energia. Produkcja materiałów na dom, ich transport, eksploatację budynku oraz ich przetworzenie lub utylizację. W każdej koncepcji domu ekologicznego powinno być zawarte ograniczenie produkcji odpadów oraz ich recykling.

Należy jednak pamiętać, że dom ekologiczny to nie tylko szeroko pojęte oszczędności. Najważniejszym aspektem jest komfort, a także styl życia mieszkańców, którzy dzięki coraz wyższej świadomości ekologicznej i stosowaniu różnorodnych rozwiązań zyskują poczucie bezpieczeństwa, więcej czasu na relaks i realizację swoich wielu pasji.