Preferencje potencjalnych nabywców mieszkań na krakowskim rynku nieruchomości

Co najczęściej wybierają kupujący? Jaki metraż i jakie ceny są najatrakcyjniejsze?

 

Kraków coraz lepiej wypada pod względem mieszkalnictwa i nowych inwestycji, coraz większa liczba osób zostaje w mieście i planuje kupić mieszkanie na użytek własny, czy też pod inwestycję. W Krakowie zdecydowanie więcej jest młodych ludzi, którzy planują założyć tu swoje rodziny ze względu na szeroki zakres możliwości pracy, spada też stopa bezrobocia. Deweloperzy zaskakują coraz to nowszymi pomysłami, lokalizacjami mieszkań i ich wysokim standardem. Mieszkańcy najchętniej wybraliby nowe mieszkania w dobrej lokalizacji i w wysokim standardzie, w jak najniższej cenie, niestety niektórzy inwestorzy zaskakują cenami za metr kwadratowy. Pomimo cen cały czas wzrasta liczba budynków i mieszkań, nie pozostają one po wybudowaniu puste, nie muszą czekać na swoich właścicieli. Większość mieszkań sprzedaje się jeszcze przed wybudowaniem osiedla czy bloku.
 

Badając rynek możemy zauważyć, że przyszli mieszkańcy chcą sfinansować swoje mieszkanie częściowo wkładając środki własne, częściowo biorąc kredyt na mieszkanie, mała część osób zakupi mieszkanie tylko i wyłącznie ze środków własnych lub tylko na kredyt, Najczęściej wybieranymi mieszkaniami są te o metrażu 41-55m2 oraz 56-65m2, są to mieszkanie głównie 2 lub 3- pokojowe, czyli takie, na które w Krakowie jest największe zapotrzebowanie. Tylko kilka procent osób zainteresowanych jest mieszkaniami o większej i mniejszej powierzchni.  Najważniejszym czynnikiem, na który zwracają uwagę kupujący jest cena nieruchomości. Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania między 200 a 350 tys.zł , trochę mniejszym 351-450 tys. zł. Co do lokalizacji każdy ma swoje upodobania. 

Miejscami, w których mieszkańcy niechętnie poszukują mieszkań to Nowa Huta oraz Łagiewniki-Borek Fałęcki. Kupujący nie przepadają także za Bieńczycami, Swoszowicami czy Wzgórzami Krzesławickimi. Miejscem ciekawym do zamieszkania są zdecydowanie Bronowice, Krowodrza oraz Prądnik Biały. Kupujący stawiają przede wszystkim na mieszkania w stanie deweloperskim, tylko ⅕ kupujących decyduje się na mieszkania w starych kamienicach i blokach. Duży wpływ na wybór mieszkania ma dobre połączenie komunikacyjne, ważne jest też miejsce pracy, bliskość obiektów rekreacyjnych i opieki zdrowotnej. Bez niektórych rzeczy nie potrafimy żyć, tak też jest w przypadku balkonu, parkingu czy oddzielnej łazienki i WC, to aspekty, które są najbardziej punktowane przy wyborze mieszkania. Mniej osób potrzebuje w mieszkaniu oddzielnej kuchni. 
 

Podsumowując najbardziej pożądane mieszkania w Krakowie to mieszkania 2,3 pokojowe o powierzchni 41-65 m2, do 450 tys, zł w lokalizacji Krowodrza, Bronowice czy Prądnik Biały. Szukasz takiego mieszkania? Interesuje Cię inna lokalizacja? Na pewno Ci pomożemy! 

Skontaktuj się z nami pod nr tel 503 756 519 lub odwiedź naszą stronę internetową www.estatedealer.pl