język polskijęzyk angielskijęzyk niemieckijęzyk hiszpańskijęzyk włoskijęzyk francuskijęzyk rosyjskijęzyk ukraiński

Home staging

Czym jest home staging? Na czym polega ta nowoczesna sztuka urządzania wnętrz? Czy to w ogóle jest sztuka i w czym tkwi jej fenomen?

Zacznijmy od tego, że home staging to bardzo prężnie rozwijająca się dziedzina, gdzie dzięki stosunkowo niewielkim nakładom finansowym można szybko odświeżyć i odnowić daną nieruchomość. 

Po pierwsze żeby zacząć home staging, musimy spojrzeć na naszą nieruchomość bardzo krytycznym okiem i ocenić czy potrzebny będzie generalny remont czy tylko delikatne odświeżenie. Ta część jest bardzo ważna i nie można jej pominąć! Jeżeli okazało się, że trzeba zrobić więcej niż sprzątanie, konieczne jest wybranie się po zakup farb. Najlepiej w jasnych, stonowanych, przyjemnych dla oka kolorach. Przy tym nie można zapomnieć o tym, że całe mieszkanie powinno prezentować się spójnie i jednolicie. Jeśli pomalujemy salon w konkretnych barwach, reszta domu musi do niego pasować. Ale przed malowaniem polecamy odgracanie, czyli usuwanie tych mebli, które są już niepotrzebne. Najważniejsze jest to, żeby zostawić te rzeczy, które są dopasowane do naszej nieruchomości, ale przy tym nie zabierają przestrzeni. Wyposażenie naszego domu powinno być funkcjonalne, ale jednocześnie estetyczne. 

Jeśli ten etap mamy już za sobą i wiemy konkretnie co trzeba zrobić, to bierzemy się za gruntowne sprzątanie! :) Nie wystarczy tylko odkurzyć i przetrzeć pobieżnie mebli, potrzebne będzie bardzo szczegółowe uprządkowanie całego mieszkania. Musimy  dokładnie wyczyścić wszystkie powierzchnie, wyszorować podłogi, odkurzyć za i pod meblami i co najistotniejsze wymyć okna. Przez czyste okna wpada więcej światła, a jasne  pomieszczenia zdecydowanie lepiej się prezentują.  

Kolejna kwestia, to usunięcie wszystkich usterek w mieszkaniu. Jeśli nie mamy do czynienia z nieruchomością w stanie deweloperskim, konieczne jest sprawdzenie, czy w naszym gniazdku klamki są dobrze przykręcone i z baterii w łazience nie cieknie woda.  Jeśli nie chcemy najeść się wstydu podczas prezentacji z klientem, bezwzględnie sprawdźmy nawet najdrobniejsze szczegóły, bo oprócz nienagannej estetyki przede wszystkim we wnętrzach trzeba funkcjonować. 

Niestety często nie pamiętamy o tym jakie jest główne pomieszczenie, które widzi klient zaraz po przekroczeniu progu domu. Mówimy tu rzecz jasna o przedpokoju, który robi pierwsze wrażenie, a nierzadko zostaje on pominięty i niedopieszczony przez detale.  
Co z tego, że będziemy mieć idealnie odświeżony salon jeśli zaraz od progu wita nas suchy korytarz. To pomieszczenie jest arcyważne i nie można go lekceważyć, bo pierwsze wrażenie da się zrobić tylko raz! Zaraz za przedpokojem plasują się łazienka i kuchnia. Wiele osób może pomyśleć, że salon jest sercem domu i musi zostać odpicowany jako numer jeden. Właśnie przez to, że jest to tak oczywista przestrzeń do odświeżenia inne pokoje w domu gdzieś giną. Miejsca gdzie gotujemy i dbamy o siebie prócz tego, że muszą być nieskazitelnie czyste i błyszczące, nie może zbraknąć w nich dodatków, które podkreślą potencjał wnętrza. W kuchni polecamy uporządkować produkty w słoiczkach i pojemnikach, zastawić bogato stół i poukładać swieże owoce w designerskich naczyniach. W łazience wydawać by się mogło, że nie ma nic do ulepszania, ale nic bardziej mylnego! Proponujemy porozkładać roślinki na półkach, na ścianach zawiesić obrazy, a na umywalce i pralce dodać kolorystycznie dopasowane pojemniczki. 

Należy pamiętać, żeby całe mieszkanie powinno być w jasnych, stonowanych i klasycznych kolorach. Natomiast jeśli chodzi o meble, to mało znaczy dużo. Wyposażenie powinno być tak dobrane, żeby nie zabierać przestrzeni, ale jednocześnie podkreślać atuty danego pokoju i zapewnić wystraczająco dużo miejsca na przechowywanie.  

Kolejny krok to dekoracje i detale. Różnego rodzaju tkaniny, koce, firany, zasłony, poduszki, to must have każdego tuningu mieszkania! Co więcej takie szczegóły jak świeże i pachnące kwiaty, wazony, obrazy na ścianach, świeczki są dopełnieniem transformacji.  

Światło prócz tego, że w dzień wpada przez czyste okna, to wieczorem trzeba zadbać by było przytulne i klimatyczne. W sypialni nie może zbraknąć lampek nocnych, a w salonie czy łazience można pokusić się o zwieszenie łańcuszków z uroczymi, małymi światełkami, które po zmroku będą tworzyć przyjemną atmosferę.  

Jeśli mamy do czynienia z bardzo małymi i ciasnymi pomieszczeniami, to świetną alternatywą dla optycznego powiększenia pokoi będą lustra. Zwykłe, proste lub z ozdobnymi ramami dopasowanymi do danej przestrzeni.  

Wszystkie podane wyżej rady zdecydowanie przyśpieszą i pomogą przy sprzedaży czy wynajmie danej nieruchomości. Dzięki home stagingowi można wykonać bardzo ładne zdjęcia mieszkania, przez co rośnie atrakcyjność ogłoszenia i wyróżnia się spośród tysięcy szarych ofert, co staje się składową do sukcesu i finalizacji transakcji.